Pokyčiai versle: kada ir kokie pasikeitimai yra reikalingi?

Neapvyktų nuginčyti fakto, tvirtinančio, kad verslas yra gyvas organizmas. Na, o būtent dėl šios aplinkybės, verslui yra reikalingi pokyčiai. Tačiau priimti sprendimą, kokie pokyčiai yra reikalingi ir kuo juos įgyvendinti, gali būti labai sunku. Dar daugiau – netinkamas pokyčių įgyvendinimas gali tapti staigiu šoku įmonei bei visiems jos darbuotojams ir atnešti ne tokį efektą, kurio buvo pageidauta. Tačiau yra ir kita medalio pusė – pokyčių vengimas ar griežtas atsisakymas juos įgyvendinti, apskritai gali būti pražūtingas. Kone kasdien girdime apie savo veiklą nutraukiančias įmones ir retai susimąstome, kad nenoras įgyvendinti pokyčius, ir buvo viena iš tų priežasčių, kuri atvedė prie bankroto. Taigi, išvada aiški – pokyčiai yra tiesiog būtini, tačiau dar svarbiau suprasti, kokie pasikeitimai yra reikalingi ir kaip juos tinkamai įgyvendinti, užtikrinant didžiausią naudą. Taigi, siūlome susipažinti su atvejais, kurie leis suprasti, kada ir kokių pokyčių reikia jūsų verslui ir kaip įgyvendinti šiuos sumanymus.

Pokyčiai versle: kada ir kokie pasikeitimai yra reikalingi?

Pasikeitė jūsų veiklos kryptis, koncepcija ar misija

Dėl daugybės įvairių priežasčių (ir nebūtinai tik dėl nepalankiai susiklosčiusių aplinkybių), tenka keisti verslo veiklos kryptį, koncepciją ar misiją. Ir jei teko atlikti šiuos pakeitimus – nieko blogo, gali būti, kad šie pokyčiai reikš vien tik teigiamas permainas. Tačiau nereikėtų pamiršti, kad veiklos krypties, misijos, ar koncepcijos pakeitimas taip pat yra neatsiejamas ir nuo tam tikrų pokyčių. Didžioji jų dalis bus susijusi su firminiu įvaizdžiu ir jo elementų atnaujinimu. Jei įvyko išvardintos permainos, tai jos turi atsispindėti ir firminio stiliaus atributuose. Vienas ryškiausių ir svarbiausių atributų yra logotipas bei interneto svetainė. Taigi, atlikus išvardintas permainas versle, pats metas pagalvoti ir apie logotipo atnaujinimą (kai kuriais atvejais, puikiu pasirinkimu gali tapti netgi visiškai naujas logotipų dizainas). Ne išimtis yra ir interneto svetainė – jos dizainas taip pat turi būti atnaujintas. Puiku, jei bendradarbiaujate su įmone, kuri jums teikia šias paslaugas. Tačiau, jei grafinio dizaino paslaugos yra tai, kuo seniai nesinaudojote, tokiu atveju, belieka tik pridurti, kad jums yra reikalingas profesionalus logotipų kūrimas bei profesionalus internetinės svetainės kūrimas. Jau seniai nesinaudojote tokio pobūdžio paslaugomis? Tuomet skirkite šiek tiek laiko tam, kad rastumėte įmonę, galinčią suteikti geriausios kokybės paslaugas.

Darbuotojai nebespėja susitvarkyti su esamu darbo krūviu

Ne paslaptis, kad vienas pagrindinių verslo prioritetų yra gauti kuo daugiau pelno. Na, o pats geriausias būdas tai padaryti – didinti darbo našumą. Ir ši aplinkybė tikrai yra sveikintina. Tačiau taip pat nereikėtų pamiršti, kad sprendimas didinti darbo našumą, gali tapti ir tam tikrų pokyčių pradžia. Kokių? Jums teks didinti kolektyvą. Jei darbo krūvis padidės, o darbuotojų bus tiek pat, tokiu atveju bus įmanomas tik vienas scenarijus – darbuotojai tiesiog nespės susitvarkyti su jiems pavedamomis užduotimis. Ir nė nereikia sakyti, kuo tai gali baigtis – blogesne darbo kokybe; prasta gaminių ar teikiamų paslaugų kokybe. Na, o tai yra reali grėsmė pelno sumažėjimui. Taigi, kad nepatektumėte į šį užburtą ratą, į kurį, iš kurio, bėgant laikui, išsikapstyti gali būti labai sunku, atminkite vieną svarbiausių taisyklių: kas kartą nusprendus padidinti darbo našumą, turi didėti ir dirbančių žmonių skaičius. Kokiomis priemonėmis to pasieksite, tai – jau kitas klausimas.

Ilgą laiko tarpą, jūsų verslas nepasiūlo naujų produktų ar paslaugų

Kalbant apie sėkmingus ir daug pelno nešančius verslus, ko gero, ne kartą yra tekę girdėti, kad viena sėkmės priežasčių – tai nuolatinis asortimento atnaujinamas. Kur kas didesnės sėkmės bei pripažinimo sulaukia tie verslai bei įmonės, kurie nuolat siūlo naujas paslaugas arba produktus. Taigi, pats metas pagalvoti apie tai, kuom galėtumėte nustebinti bei pamaloninti savo klientus. Tik, savaime suprantama, į naujų produktų ar paslaugų kūrimą bei įvedimą į rinką, nereikėtų pulti stačia galva – visų pirma, atsakingai pasverkite, ko iš tiesų reikia jūsų klientams, kokie produktai ar paslaugos galėtų išspręsti jų problemas. Na, o pabaigai belieka tik priminti, kad apie kiekvieną naujovę reikia pranešti visais įmanomais kanalais: interneto svetainė, atnaujintas logotipas, FB reklama, interneto reklama – tai tik keli iš galimų pasirinkimų. Beje, kad naujoves būtų įgyvendinti lengviau, praversti gali ir grafinio dizaino paslaugos.

Reklamos rinka – viena daugiausiai sprendimų galinti pasiūlyti rinka. Ar esate tikri, kad pasirenkate pačius geriausius?

Kiekvienam verslui yra būtinos įvairios paslaugos, o vienas iš pasirinkimų – reklamos paslaugos. Tačiau ne paslaptis ir tai, kad būtent reklamos industrija yra viena sparčiausiai besivystančių, tad, nieko keista, jog būtent ji gali pasiūlyti daugiausiai pasirinkimų. Belieka tik pridurti, kad reklamos pasiūlymai yra tiesiog neatsiejami ir nuo pokyčių. Nerasime verslo, kuris nenaudotų jokių reklamos sprendimų. Taigi, jūsų kaip verslo atstovo pareiga yra kartas nuo karto užduoti sau klausimą: ar reklamos sprendimai, kurie naudojami šiuo metu, iš tiesų yra tinkamiausi? O galbūt pasirodę sprendimai – naujienos yra kur kas efektyvesnis sprendimas ir galėtų užtikrinti geresnį rezultatą, pavyzdžiui, didesnį jūsų verslo žinomumą? Atsakingai įvertinkite situaciją, palyginkite rezultatus, kuriuos turite dabar, ir kuriuos gautumėte tuo atveju, jei pasirinktumėte naujus reklamos būdus ir įgyvendinkite pokyčius.

IT produktai ir paslaugos jūsų verslui: ar naudojate tinkamiausius?

Jei ką tik kalbėjome apie reklamos priemonių svarbą jūsų verslui ir apie tai, kad būtina reguliariai ieškoti atsakymo į klausimą, ar naudojate tinkamus reklamos sprendimus, tai lygiai tą patį galima pasakyti ir apie IT produktus bei paslaugas verslui. IT industrija – taip pat yra viena labiausiai besiplečiančių, todėl nauji produktai ir paslaugos, skirtos verslui, siūlomos ypač dažnai. Ir be šių paslaugų ir produktų funkcionuoti negali didžioji dalis verslų. Taigi, labai svarbu, kartas nuo karto skirti laiko apmąstymams ir įvertinti, ar naudojami produktai bei paslaugos iš tiesų yra tinkami. O galbūt yra kur kas efektyvesnių ir jūsų verslui didesnė naudą galinčių garantuoti pasirinkimų? Jei taip, tokiu atveju pats metas įgyvendinti pokyčius. Išnaudokite visus IT siūlomus sprendimus savo verslui: internetinės svetainės kūrimas, logotipų kūrimas, grafinio dizaino paslaugos – tai tik keli iš daugybės sprendimų. Taip pat reikėtų nepamiršti, kad ši sritis siūlo ir daug puikių programėlių, kurios gali palengvinti kasdienius procesus jūsų įmonėje.

Verslas internetinėje erdvėje – galbūt tai yra ko jums reikia?

Verslo pokyčių gali būti labai daug ir įvairių, o dar vienas jų yra susijęs ir su internetine erdve – jei verslą vykdote fizinėse erdvėse – prekės parduodamos fizinėse parduotuvėse, o paslaugos teikiamos fiziniuose biuruose, tai pat metas pagalvoti ir apie online sprendimus. Žinoma, gali būti ir išimčių – kai kuriais atvejais toks sprendimas bus tiesiog netinkamas, tačiau daugeliu atveju tai yra geras sprendimas, galintis atnešti daug puikių pokyčių. Vienintelė priežastis, kuri stabdo įgyvendinti tokio pobūdžio sprendimą yra ta, jog kai kurie, ypač vyresnio amžiaus verslo atstovai, nėra susipažinę su online verslo privalumais. Na, o jų tikrai yra: visų pirma, reikia pastebėti, kad toks verslas reikalauja kur kas mažiau žmogiškųjų išteklių, o ir išlaikymo išlaidos neretai būna kur kas mažesnės. Tačiau ir tai dar ne viskas – dažniausiai reikia kur kas mažesnių patalpų. Na, o bene pats svarbiausias privalumas yra tas, kad prekių bei paslaugų pirkimas online sparčiai populiarėja, todėl tai yra puiki proga padidinti pardavimus ir pelną. Akivaizdu, jog belieka daryti išvadą: jei jūsų verslas yra vienas iš tų, kurį galima pritaikyti online erdvėje, tai daugiau nėra jokių priežasčių, kodėl neturėtumėte įgyvendinti šių pokyčių.

Ar pakankamai vertinate savo darbuotojus?

Dar viena sritis, kuri taip pat gali pareikalauti pokyčių, yra jūsų darbuotojų vertinimas. Ar iš tiesų pakankamai juos vertinate? Kokių priemonių imatės tam, kad padidintumėte jų motyvaciją dirbti? Ar jūsų darbuotojai yra vertinami už atlikttus darbus, ir jei, taip, tai kaip? Ar jūsų darbuotojai yra patenkinti darbo sąlygomis bei užmokesčiu? Ar jūsų darbuotojai gali apie save pasakyti, kad turi visišką galimybę realizuoti save? Šie ir kiti klausimai reikalauja atsakymų ir jei didžioji dalis atsakymų yra neigiami, tai – labai rimtas signalas, kad turėtumėte labiau rūpintis bei vertinti savo darbuotojus. Ne paslaptis ir tai, kad būtent jie yra didžiausias jūsų įmonės turtas ir vienas pagrindinių veiksnių, nuo kurio priklausys verslo sėkmė.

Ar jūsų įmonėje dirba IT specialistas?

Jei jūsų verslas yra nedidelės apimties, tokiu atveju, mintis samdyti IT profesionalą nebūtinai bus pati geriausia – gali būti, kad tai bus neekonomiškas sprendimas. Tačiau, jei esate didelės įmonės savininkas ir joje vykdomi IT procesai apima kur kas daugiau nei logotipų kūrimas ar internetinės svetainės kūrimas, tai sprendimas samdyti IT profesionalą yra labai logiškas ir racionalus. Tai padės sutaupyti ir laiko, ir pinigų.

Socialinis atsakingumas

Ne paslaptis, kad socialiai atsakingos įmonės bendrame kontekste šiandien yra vertinamos kur kas geriau nei kitos, o jų vykdoma veikla dažnai sulaukia ir didesnio pripažinimo. O ką galima pasakyti apie jūsų verslą? Ar jūsų įmonė taip pat yra socialiniai atsakinga? Jei ne, tokiu atveju, belieka tik pridurti, kad tai yra puiki terpė pokyčiams. Tiesa, pastarieji tikrai pareikalaus ir tam tikrų investicijų, pastangų, tačiau grąža bus didelė.

Ar verta rinktis televizijos reklamą?

Kad interneto reklama yra galingiausias įrankis ir neša didelę naudą, tai žino kiekvienas. Na, tokie sprendimai, kaip grafinio dizaino paslaugos, siekiant užtikrinti kokybišką interneto reklamą, dažniausiai yra neišvengiami. Tačiau ne paslaptis ir tai, kad vis dar didelę rinkos dalį užima televizijos reklama. Tačiau, ką galima pasakyti apie jos nešamą naudą? Ar ji vis dar yra efektyvi? Neseniai atlikti tyrimai parodė, kad televizijos reklama iš tiesų yra vienas efektyviausių sprendimų. Taigi, jei jums rūpi tik efektyvūs reklamos sprendimai, tačiau tarp jūsų pasirinktų nėra televizijos reklamos, tokiu atveju, pats metas įgyvendinti dar vieną pokytį.

Kaip matyti, verslas tikrai yra viena iš tų sričių, kuri tiesiog negalėtų funkcionuoti, jei nebūtų įgyvendinami tam tikri pokyčiai. Dar daugiau – jei jau nusprendėte vykdyti verslą, tai visada turite būti jiems pasiruošęs. Galbūt todėl ir kilo posakis tvirtinantis, jog jei nemėgstate pokyčių, tai apskritai nereikėtų pradėti verslo. Ir iš tiesų, pastarieji sukelia nemažai streso, verčia rizikuoti, tačiau nesunku pastebėti, kad kai kurias atvejais jie yra tiesiog būtini, pavyzdžiui, jei keitėsi verslo koncepcija, gali būti reikalingas ir naujas logotipų dizainas. Be to, pokyčiai gali nešti didelę naudą – pavyzdžiui, grafinio dizaino paslaugos bei sprendimas jomis naudotis, gali atverti naujas erdves.